Nothrem's ATI

Usnadněte život sobě a Vašim Windows, 1. část

Rozhodl jsem se také přispět do rubriky Dobrých softů. Nebudu ale psát o PSpadu (jak by asi čekali všichni, kdo si pravidelně čtou komentáře), protože textových editorů je tu již dost a koho PSpad zajímá, jistě se rád podívá na popis a obrázky na oficiálních stránkách.

V prvním díle napíšu něco o utilitkách, které používám, abych si usnadnil práci ve Windows.

Jelikož používám výhradně Windows XP, nemohu zaručit, jak (nebo zda vůbec) budou zmiňované programy fungovat na předchozích verzích Windows. Nicméně na Windows XP běží programy bez problémů (kromě několika drobných, zde popsaných)


utilitky.1.taskbarshuffle.1.jpg, 16 kB

Začnu prográmkem Taskbar Shuffle ("prohazovač panelu úloh"), jehož jméno plně vystihuje jeho jedinou, zato ale výjimečnou, funkci. Praktické využití najde asi jen u toho, kdo často pracuje s větším množstvím programů současně a potřebuje si v nich udělat nějaký pořádek. Jak známo, programy se do panelu úloh řadí v pořadí jejich otevření, což není vždy to nejlepší pro přehlednost a rychlé přepínání mezi programy.

A od toho je tady Taskbar Shuffle, aby Vám s tímhle pomohl. Stejně jako můžete přesouvat okna po ploše nebo ikony v průzkumníku, budete moci přesouvat i panely jednotlivých programů po panelu úloh. Stačí kliknout, přetáhnout a pustit (známý "Drag&Drop").

Popisovat funkci něčeho takové je asi jen plýtvání písmeny, takže nejlepší bude podívat se na přiložený obrázek. Na něm můžete vidět (v horní řádce), jak se přetahovaný program zvýrazní a pomocí podivně barevné čárky mezi panely se zobrazí místo, kam bude panel nově umístěn. Po uvolněné tlačítka myši se skutečně pořadí panelů prohodí (dolní řádek).

utilitky.1.taskbarshuffle.2.jpg, 53 kB

Ze začátku se Vám může zdát, že je přetahování programů obtížné nebo naopak že překáži v okamžiku, kdy ho zrovna nepotřebujete, ale když se s ním naučíte pracovat, bude to velmi užitečný pomocník. A pokud Vám skutečně někdy bude překážet, dá se přes ikonku v Systray dočasně vypnout (volba "Off") nebo mu zakázat spouštět se společně s Windows ("Options" > "Start with Windows").

Program nijak nesníží výkon počítače, protože skutečně nevykonává nic jiného a tak z výkonu nezabírá ani jediné procento a v paměti zabere necelých 5MB (což při dnešních velikostech pamětí zanedbatelné a u podobných programů běžné).

Výhody:

Nevýhody:


Druhý prográmek, který je svými funkcemi hodně podobný předešlému, je PowerMenu. Nabízí ale hned čtyři funkce, které sice Windows podporují, ale nemají k nim přímý uživatelský přístup.

PowerMenu funguje tak, že (po spuštění) přidá do každého otevřeného systémového menu okna (tedy když kliknete pravým tlačítkem myši na program na panelu úloh nebo na titulek okna) následující čtyři položky:

utilitky.1.powermenu.2.jpg, 43 kB

Výhody:

Nevýhody:


Jelikož se popis trochu protáhl, skončím pro dnešek s těmito dvěma programy, které Vám usnadní práci s počítačem. V dalším díle se budu věnovat prográmkům, které usnadní naopak práci Vašim Windows.

Ještě, pro případ, že se Vám nepodaří programy stáhnout z oficiálních stránek, přidávám odkaz ke stažení z mých stránek na verze PowerMenu 1.5 (88kB) a Taskbar Shuffle 1.5 (600kB)

A na závěr bych se chtěl omluvit Danovi a Atifanovi za mé nevhodné poznámky k předchozím článkům a čekám na jejich kritiky k tomu mému.